Tüügaste ja käsnade sümptomid

Tüügas jalal

Tüügaste sümptomid võivad oluliselt varieeruda sõltuvalt sellest, milline viirus nakkuse põhjustas. Kõige sagedasemad tüügaste ja käsnade sümptomid on väikesed nahakasvajad, mis näevad välja nagu lillkapsas ja on katsudes karedad. Enamik tüükaid on nahapinnast kõrgemad, kõvade servade ja pehmema keskosaga, kuid mõned tüükad võivad olla ka lamedad ja siledad. Tüükad on tavaliselt ümarad või ovaalsed ja keskmise läbimõõduga 1–10 mm. Tüükad ja käsnad on tihti ümbritsevast nahast heledamad või tumedamad ning nende värvus võib varieeruda valgest hallikaspruunini. Vahel on tüüka keskosas näha pisikesi musti täppe. Need täpid on pisikesed kapillaarid, mis varustavad tüügast verega, ja nende esinemine tähendab tihti, et tüügas hakkab kaduma.

Tüükaid põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV), mis siseneb kehasse läbi pisikeste haavade või kriimustuste. Nakkuse peiteaeg võib varieeruda ning tüükad ja käsnad võivad tekkida alles kahe kuni kuue kuu (erandjuhtudel isegi aastate) möödumisel. Kuigi tüükad on tavaliselt kahjutud, võivad need siiski olla piinlikud ja põhjustada emotsionaalset stressi, eriti lastel ja noorukitel. Teatud juhtudel võivad need olla ka valulikud. 

Tüügaste ja käsnade sagedased tunnused

Tüügaste ja käsnade sagedaste tunnuste hulka kuuluvad nahamuutused nakatunud piirkonnas. Olenevalt nakkuse põhjustanud viiruse tüübist võivad teil esineda mõned järgmistest sümptomitest.

Soolatüükad

Soolatüükad

Soolatüükad (verruca vulgaris) on kõige levinum tüügaste tüüp. Need võivad esineda üksikult või gruppidena kõikjal üle keha, aga kõige sagedamini kätel ja jalgadel. Soolatüügas on nahapinnast kõrgem kuplikujuline nahakasvaja, millel on tavaliselt kõva ebatasane pind.

Jalatüükad

Jalatüükad

Jalatüükad (verruca pedis, nimetatakse ka jalatalla tüügasteks või käsnadeks) on jalataldadel esinevad tüükad. Kõndimisest või seismisest tingitud surve jalale põhjustab paljude jalatalla tüügaste lamenemist ja kasvamist sissepoole, mistõttu need võivad muutuda päris valulikuks. Siis kui tüügas surutakse jalatalla sisse, kasvab selle peale paks kõva nahk, mis meenutab kallust. Jalatalla tüükad kasvavad tihti kobaratena, moodustades „mosaiike“.

Lamedad tüükad

Lamedad tüükad

Lamedad tüükad (verruca plana) on väiksemad siledamad tüükad, mis asuvad nahapinnal lamedamalt. Need võivad kasvada kõikjal, kuid esinevad tavaliselt näol, kätel või jalgadel. Lamedad tüükad võivad kasvada suurte kobaratena ja levivad tihti raseerimise käigus.

Küünealused ja küünevalli tüükad

Küünealused ja küünevalli tüükad

Küünealused ja küünevalli tüükad on karedad ebatasased tüükad, mis tekivad sõrme- ja varbaküünte alla. Alguses on need väikesed, aga võivad kasvada pähkli suuruseks ja põhjustada küüne lahtitulekut või moondumist.

Tüügaste ja käsnade ravi

Enamik tüükaid kaob iseenesest kahe aasta jooksul, kuid need  võivad püsida ka mitu aastat. Juhul kui teie tüükad on inetud või valulikud, on hea teada, et olemas on efektiivsed ravimeetodid. Tüükaid ravides saate takistada ka nende levimist muudele kehapiirkondadele või teistele inimestele. Värskeid tüükaid on tavaliselt kergem eemaldada kui vanu, mistõttu on parem alustada ravi võimalikult vara. Tüükaid saab tavaliselt kodus eemaldada käsimüügiravimitega, näiteks EndWarts PEN'iga. Harvadel juhtudel tuleb tüükad eemaldada haiglas.

EndWarts PEN – Tõhus toime

EndWarts PEN kuivatab tüüka, mis kaob ära. Hoitakse ära tüügaste taasteke.

Lugege EndWarts PEN'i kohta

Tüügaste tekitajad

Tüükad võivad levida inimeselt inimesele ja ühelt kehapiirkonnalt mujale. Mis on tüügaste tekitajad?

Tüügaste tekitajad

Tüügaste eemaldamine

Tüügaste eemaldamiseks on palju erinevaid meetodeid. Millised on erinevad võimalused?

Tüügaste eemaldamine