Mis asjad on nahanäsad?

Nahanäsad on väikesed kahjutud nahakasvajad. Need kasvavad tavaliselt kaenlaalustel, kaelal, kubeme ümbruses, silmalaugudel ja rindade all. Peaaegu kõigil inimestel esineb elu jooksul mõni nahanäsa, kusjuures ühel inimesel võib olla vahemikus 1–100 nahanäsa. Nahanäsade tekkepõhjus ei ole täielikult teada, aga need näivad tekkivat kohtades, kus nahk hõõrub riiete vastu. Kuna need tekivad tihti nahavoltidele, esineb neid rohkem ülekaalulistel inimestel. 

Nahanäsa või tüügas?
Nahanäsade sümptomid on sarnased tüügaste omadele, kuid neil on ka olulised erinevused. Nahanäsad võivad olla siledad või ebakorrapärased ja nende suurus võib varieeruda paarist millimeetrist mõne sentimeetrini. Kui nahanäsad on üldiselt pehmed ja balloonikujulised, siis tüükad on kõvemad ja tavaliselt karedama pinnaga. Nahanäsade värvus võib olla kahvatust tumedani. Teine erinevus on see, et kui tüükad on nakkavad ja neid põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV), siis nahanäsad ei levi ühelt inimeselt teisele. Kuna tüükad ja nahanäsad on välimuselt sarnased, ajavad paljud inimesed need omavahel segi. Juhul kui te ei ole kindel, kas teil on nahanäsa või tüügas, võiksite küsida nõu dermatoloogilt või muult arstilt. 

Nahanäsade eemaldamine
Kuigi nahanäsad on kahjutud, võivad need olla inetud. Need võivad teid ka häirima hakata, kui neid pidevalt hõõrutakse. Sel juhul võtke ühendust tervishoiutöötajaga, et saada lisateavet nahanäsade eemaldamise kohta. Ravivõimaluste hulka kuuluvad külmutamine, eemaldamine niidiga ja lõikamine. Harvadel juhtudel kukuvad nahanäsad küljest iseenesest, ilma ravita.