Mis on nakkuslik mollusk (molluscum contagiosum)?

Nakkuslik mollusk ja tüükad on mõlemad nahakasvajad, mis esinevad sagedasti lastel, kuid neid põhjustavad täiesti erinevad viirused. Nakkuslikku molluskit põhjustab nakkusliku molluski viirus, tüükaid aga inimese papilloomiviirus (HPV). Mõlemad viirused on nakkavad ja kergestilevivad, aga kui enamik inimesi on nakkusliku molluski viirusele resistentsed, siis HPV puhul see ei ole nii.

Nakkusliku molluski sümptomid
Sarnaselt tüügaste ja käsnadega on ka nakkusliku molluski levinuimaks sümptomiks nahakasvajad. Siiski on neil kahel nakkusel olulised erinevused. Nakkusliku molluski infektsioon avaldub tavaliselt alguses väikese nahavärvi nööpnõelapea suuruse kühmuna. Kasvaja ei tekita tavaliselt üldse valu. Ajapikku kasvab kühm väikese pärli suuruseks ja muutub tihti punakaks. Täielikult avaldunud nakkusliku molluski kasvaja võib olla läbimõõduga umbes 2–5 mm ja selle keskele tekib tavaliselt väike lohuke. See lohuke on vahel täidetud valge vahaja massiga, mille sarnast võib leida vistrikest. 

Lapsed ja nakkuslik mollusk
Teine nakkusliku molluski ja tüügaste sarnasus on see, et mõlemad levivad eelkõige lastel ja noortel täiskasvanutel. Kasvajad esinevad tavaliselt põlveõndlas, kaenlaaluse ümbruses ning kaelal, näol ja kätel. Põhimõtteliselt võib nakkuslik mollusk nakatada kõiki kehapiirkondi, sealhulgas jalataldu ja peopesasid, kuigi seda esineb harva. Täiskasvanutel kipub viirus avalduma suguelundite piirkonnas, kõhul või alaseljal ja reite sisekülgedel.

Kuidas nakkuslik mollusk levib?
Nagu tüükadki, levib ka nakkusliku molluski viirus kokkupuutel nakatunud laste või noorukite kasvajatega, aga võib levida ka esemete, näiteks järgmiste kaudu. 

  • Rätikud
  • Riided
  • Mänguasjad


Nakkusliku molluski ravi lastel

Kuigi lapsi saab tüügaste puhul hõlpsasti ravida kodus käsimüügiravimitega, ei ole see nakkusliku molluski puhul soovitatav. Tervetel inimestel möödub nahainfektsioon tavaliselt iseenesest mõne aasta jooksul, vahel ka kiiremini. Aga juhul, kui nakatunul on nõrgenenud immuunsüsteem, võib viirus avalduda paljude kasvajatena ning nakkus võib kahjuks muutuda krooniliseks. Üldiselt ei ole nakkusliku molluski põhjustatud kasvajaid vaja ravida ega eemaldada, sest need on kahjutud ja kaovad lõpuks iseenesest.