Faktid ja teave tüügaste ja nende ravi kohta | Endwarts.ee

Korduma kippuvad küsimused

  • Kas tüükad on nakkavad?

    Tüükad ja käsnad – väikesed nahapinnast kõrgemad kasvajad, mis on tavaliselt katsudes karedad – on väga levinud, eriti lastel. Aga kas tüükad on nakkavad? Lühike vastus oleks – jah; tüükad levivad nii vahetul kui ka kaudsel kokkupuutel. Nakkusallika leidmine on tavaliselt keeruline, sest tüükaid põhjustavaid viirusi leidub kõikjal ja tüügaste sümptomite avaldumine võib võtta aega kaks kuni kuus kuud

    Tüügastega nakatumiseks on kaks peamist viisi: 

    • Vahetu kokkupuude. Tüükad võivad levida inimeselt inimesele nahakokkupuute kaudu, näiteks käesurumisel. Tavaline on ka tüügaste levimine muudele kehapiirkondadele. See võib toimuda juhul, kui torgite tüügast ja seejärel puudutate nahka, millel esinevad kahjustused. 
    • Kaudne kokkupuude. Iga ese, mis on tüükaga kokku puutunud, võib nakkust levitada. Isiklike asjade, nagu rätikute ja jalatsite jagamine teistega või viibimine paljajalu avalikes riietusruumides või ujulates võib põhjustada tüügaste levimist. 


    Miks on tüükad nakkavad? 
    Tüükaid põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV), mis põhjustab naha pealmises kihis kiire rakkude kasvu. Olemas on üle 100 HPV-viiruse tüübi, seejuures põhjustavad erinevad viirustüved eri tüüpi tüügaste teket. HPV levib kergesti ühelt kandjalt teisele, kuid sugugi mitte kõigil viirusega kokku puutunud inimestel ei teki tüükad. Lapsed, kelle immuunsüsteem ei ole täielikult välja arenenud, on tüügaste suhtes täiskasvanutest vastuvõtlikumad. Oluline on alustada tüügaste ravimist kohe pärast nende ilmumist,et vältida nende levimist teistele.

  • Sünnimärk või tüügas?

    Enamikul täiskasvanutest on sünnimärgid ja umbes igal kümnendal on tüügas või käsn. Kuigi need võivad esmapilgul näida sarnastena, vahel sarnase kuju või värviga, on sünnimärkidel ja tüügastel olulised erinevused. Sünnimärgi ja tüüka eristamine on oluline, sest tüügaste ravimeid ei tohi kasutada sünnimärkidel.  

    Kuidas ma teen vahet sünnimärgil ja tüükal?
    Järgnevalt on toodud levinumad tunnused, mille abil saate teha kindlaks, kas teie nahal on sünnimärk või tüügas.

    Sünnimärgid. 

    • Sünnimärke tekitavad nahas leiduvad pigmentrakud.
    • Sünnimärgid ei levi ühelt inimeselt teisele.
    • Sünnimärgid võivad olla pahaloomulised (melanoom).
    • Sünnimärgid on tasased või nahapinnast veidi kõrgemad.
    • Vahel kasvavad sünnimärkidest karvad.
    • Sünnimärgid on tavaliselt ühevärvilised ega muuda kuude lõikes värvi.
    • Sünnimärgid muutuvad hormonaalsete muutuste ajal tumedamaks, nt teismeea ja raseduse jooksul.
    • Sünnimärgid võivad tekkida loomulikul teel umbes 20. eluaastani.


    Tüükad.
     

    • Tüükaid põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV).
    • Tüükad on nakkavad.
    • Tüükad on tavaliselt ohutud.
    • Tüükad kasvavad tavaliselt nahast väljapoole (v.a jalatalla tüükad, mis kasvavad keharaskusest tingitud surve tõttu tavaliselt sissepoole).
    • Tüügaste keskosas on tihti pisikesed mustad täpid – pisikesed veresooned, mis varustavad tüükaid toitainetega.
    • Tüükad võivad kasvada kõikjal üle keha, kuid tavaliselt esinevad teatud piirkondades, nt jalgadel, kätel ja sõrmedel.
    • Tüükad kaovad tavaliselt paari aasta jooksul ise, kuigi see võib ka kauem aega võtta.


    Kuidas sünnimärke ja tüükaid eemaldada?

    Sünnimärke tuleks eemaldada vaid juhul, kui esineb oht melanoomi tekkeks või kui need asuvad piinlikus kohas või tekitavad oma asukoha tõttu probleeme, nt habemeajamisel. Sünnimärkide eemaldamise kohta küsige nõu oma arstilt.

    Tüükad tuleks eemaldada, et vältida nende levimist teistele. Lihtsaim viis tüügaste eemaldamiseks on kasutada efektiivseid käsimüügiravimeid, näiteks EndWarts PEN`i. Sipelghapet, mis on EndWarts PEN'i toimeaineks, võib kasutada kõigil inimestel ja seniste tulemuste põhjal see on eemaldanud üheksa tüügast kümnest1  

    1Bhat et al., Topical formic acid puncture technique for the treatment of common warts.Int. J. of Derm .2001,40, p 415-419.

  • Mis on inimese papilloomiviirus (HPV)?

    Tüükaid ja käsnasid – mis esinevad igal kümnendal täiskasvanul ja igal kolmandal lapsel – põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV). Aga mis asi on inimese papilloomiviirus (HPV)? HPV on väga levinud viirus, mis nakatab inimese naha ja limaskestade pealmise kihi rakke. Tuvastatud on üle 100 HPV - viiruse tüve ja nendest umbes 60 võivad põhjustada tüükaid kätel ja jalgadel ning ka näol. Need HPV tüübid on üldiselt kahjutud. Ülejäänud viirustüved levivad seksuaalsel teel ja põhjustavad tüükaid suguelunditel (kondüloome). Mitte kõik seksuaalsel teel levivad HPV tüved ei ole ohtlikud, aga mõnel juhul võib infektsiooni tagajärjel tekkida emakakaelavähk. Kuna HPV esineb paljude vormidena, on oluline teada selle kohta mõningaid fakte.

    Teave HPV kohta
    HPV tungib teie kehasse tavaliselt pisikeste nahakahjustuste kaudu. Tüükaid ja käsnasid põhjustavad HPV tüved levivad nii vahetul nahakokkupuutel inimesega kui ka kaudselt esemete kaudu. Suguelundite tüükad levivad seksuaalsel teel. Mõned HPV tüved levivad kergemini kui teised ning lapsed ja nõrga immuunsüsteemiga inimesed on nakkusele vastuvõtlikumad kui terved täiskasvanud. 

    HPV-d on väga keeruline tuvastada ja sel on pikk peiteaeg. Esimesed tüüka sümptomid võivad ilmneda alles kahe kuni kuue kuu jooksul pärast nakatumist. Tüükaid ei ole võimalik täielikult ennetada, kuid saate minimeerida HPV-ga nakatumise riski, kui pesete sagedasti käsi, väldite avalikes kohtades paljajalu viibimist, hoolitsete oma naha eest ning hoiate oma tervist, et immuunsüsteem püsiks tugev.

    HPV ja tüügaste eemaldamine
    Selleks et vältida HPV-viiruse levitamist, on oluline alustada tüügaste ravimist kohe pärast nende ilmumist. Tüükaid põhjustavaid HPV tüvesid saab edukalt kodus ravida, kasutades käsimüügiravimeid, nagu EndWarts PEN. 

  • Mis on nakkuslik mollusk (molluscum contagiosum)?

    Nakkuslik mollusk ja tüükad on mõlemad nahakasvajad, mis esinevad sagedasti lastel, kuid neid põhjustavad täiesti erinevad viirused. Nakkuslikku molluskit põhjustab nakkusliku molluski viirus, tüükaid aga inimese papilloomiviirus (HPV). Mõlemad viirused on nakkavad ja kergestilevivad, aga kui enamik inimesi on nakkusliku molluski viirusele resistentsed, siis HPV puhul see ei ole nii.

    Nakkusliku molluski sümptomid
    Sarnaselt tüügaste ja käsnadega on ka nakkusliku molluski levinuimaks sümptomiks nahakasvajad. Siiski on neil kahel nakkusel olulised erinevused. Nakkusliku molluski infektsioon avaldub tavaliselt alguses väikese nahavärvi nööpnõelapea suuruse kühmuna. Kasvaja ei tekita tavaliselt üldse valu. Ajapikku kasvab kühm väikese pärli suuruseks ja muutub tihti punakaks. Täielikult avaldunud nakkusliku molluski kasvaja võib olla läbimõõduga umbes 2–5 mm ja selle keskele tekib tavaliselt väike lohuke. See lohuke on vahel täidetud valge vahaja massiga, mille sarnast võib leida vistrikest. 

    Lapsed ja nakkuslik mollusk
    Teine nakkusliku molluski ja tüügaste sarnasus on see, et mõlemad levivad eelkõige lastel ja noortel täiskasvanutel. Kasvajad esinevad tavaliselt põlveõndlas, kaenlaaluse ümbruses ning kaelal, näol ja kätel. Põhimõtteliselt võib nakkuslik mollusk nakatada kõiki kehapiirkondi, sealhulgas jalataldu ja peopesasid, kuigi seda esineb harva. Täiskasvanutel kipub viirus avalduma suguelundite piirkonnas, kõhul või alaseljal ja reite sisekülgedel.

    Kuidas nakkuslik mollusk levib?
    Nagu tüükadki, levib ka nakkusliku molluski viirus kokkupuutel nakatunud laste või noorukite kasvajatega, aga võib levida ka esemete, näiteks järgmiste kaudu. 

    • Rätikud
    • Riided
    • Mänguasjad


    Nakkusliku molluski ravi lastel

    Kuigi lapsi saab tüügaste puhul hõlpsasti ravida kodus käsimüügiravimitega, ei ole see nakkusliku molluski puhul soovitatav. Tervetel inimestel möödub nahainfektsioon tavaliselt iseenesest mõne aasta jooksul, vahel ka kiiremini. Aga juhul, kui nakatunul on nõrgenenud immuunsüsteem, võib viirus avalduda paljude kasvajatena ning nakkus võib kahjuks muutuda krooniliseks. Üldiselt ei ole nakkusliku molluski põhjustatud kasvajaid vaja ravida ega eemaldada, sest need on kahjutud ja kaovad lõpuks iseenesest.

  • Mis asjad on nahanäsad?

    Nahanäsad on väikesed kahjutud nahakasvajad. Need kasvavad tavaliselt kaenlaalustel, kaelal, kubeme ümbruses, silmalaugudel ja rindade all. Peaaegu kõigil inimestel esineb elu jooksul mõni nahanäsa, kusjuures ühel inimesel võib olla vahemikus 1–100 nahanäsa. Nahanäsade tekkepõhjus ei ole täielikult teada, aga need näivad tekkivat kohtades, kus nahk hõõrub riiete vastu. Kuna need tekivad tihti nahavoltidele, esineb neid rohkem ülekaalulistel inimestel. 

    Nahanäsa või tüügas?
    Nahanäsade sümptomid on sarnased tüügaste omadele, kuid neil on ka olulised erinevused. Nahanäsad võivad olla siledad või ebakorrapärased ja nende suurus võib varieeruda paarist millimeetrist mõne sentimeetrini. Kui nahanäsad on üldiselt pehmed ja balloonikujulised, siis tüükad on kõvemad ja tavaliselt karedama pinnaga. Nahanäsade värvus võib olla kahvatust tumedani. Teine erinevus on see, et kui tüükad on nakkavad ja neid põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV), siis nahanäsad ei levi ühelt inimeselt teisele. Kuna tüükad ja nahanäsad on välimuselt sarnased, ajavad paljud inimesed need omavahel segi. Juhul kui te ei ole kindel, kas teil on nahanäsa või tüügas, võiksite küsida nõu dermatoloogilt või muult arstilt. 

    Nahanäsade eemaldamine
    Kuigi nahanäsad on kahjutud, võivad need olla inetud. Need võivad teid ka häirima hakata, kui neid pidevalt hõõrutakse. Sel juhul võtke ühendust tervishoiutöötajaga, et saada lisateavet nahanäsade eemaldamise kohta. Ravivõimaluste hulka kuuluvad külmutamine, eemaldamine niidiga ja lõikamine. Harvadel juhtudel kukuvad nahanäsad küljest iseenesest, ilma ravita.

  • Miks meile tekivad tüükad?

    Tüükaid põhjustavad viirused ja need võivad põhjustada ka nakkusi. Tüügaste viirustel on erinevaid tüüpe. Tüükad vohavad soojas niiskes keskkonnas. Viirused levivad kergesti sellistes kohtades nagu ujulad ja spordiklubid, ning vahetul kokkupuutel. Mõnel inimesel tekib vaid üks tüügas, teisel mitu. Sugugi ebatavaline pole ka 10–20 tüüka teke. Sageli on kergem eemaldada värskeid tüükaid kui neid, mis on olnud juba aastaid.

  • Kas EndWarts PEN'i võib kasutada igat tüüpi soolatüügastel?

    EndWarts PEN'i võib kasutada käte, jalgade, küünarnukkide ja põlvede tüügastel ja käsnadel. EndWarts PEN'i ei või kasutada kondüloomidel ega näol leiduvatel tüügastel.

  • Kuidas EndWarts PEN toimib?

    EndWarts PEN aitab kehal tüükaid kuivatada, nii et need kõrvaldatakse ilma arme jätmata. EndWarts PEN sisaldab värvitut lahust, mida kantakse korrapäraselt (üks kord nädalas) tüükale. Ravi soodustamiseks võite ravikordade vahel eemaldada tüükalt kuiva naha. EndWarts PEN ei jäta nahale arme ega ole kleepuv. Seda ei tohiks kombineerida muude tüügaste ravimitega.

  • Kui tihti peaksin kasutama EndWarts PEN'i?

    Parimate tulemuste saamiseks tuleks seda kasutada üks kord nädalas. Juhul kui ravite õhukest nahka, võib piisata väiksemast lahuse kogusest. Enne ravi pühkige liigne lahus salvrätiga ära. Ravige harvemini, näiteks iga kahe või kolme nädala tagant.  Täiskasvanutel võib vana või suurt tüügast ravida pärast 4–5 ravikorda iga viie päeva tagant, kui ei teki nahaärritust. Ärge annustage üle! Ravitulemus ei saabu selle tõttu kiiremini, aga võib tekkida nahaärritus ja nahk võib muutuda hellaks.

  • Kas EndWarts PEN'i kasutamise ajal tuleb kanda plaastrit?

    Ei, ärge kandke plaastrit, see võib muuta naha valulikuks ja seda kahjustada.

  • Kas mu tüükad kaovad, kui kasutan EndWarts PEN'i?

    Jah, enamik tüükaid kaovad. Sipelghappega läbi viidud uuringud näitavad, et 92% tüügastest kadus 12 ravikorra jooksul, keskmiselt pärast viit ravikorda. Kümme aastat kogemusi on andnud sama tulemuse.

    Siiski võivad nõrgenenud immuunsüsteem ja mõned ravimid ravitulemust mõjutada.

  • Kui kaua võtab aega, et tüükad kaoksid?

    See varieerub, aga enamik tüükaid kaob umbes 5–15 ravikorra järel (üks ravikord nädalas). See võib juhtuda ka kiiremini, aga mõned tüükad kaovad aeglasemalt.

    Peaksite ravi jätkama seni, kuni tüügas on täielikult kadunud. Tüükas ei tohiks musti täppe (kapillaarid) nähtavaks jääda. Tüükaid põhjustavad viirused – neid on palju erinevaid ja raviperioodi pikkus võib sõltuda tüüka tüübist, selles asukohast kehal ja sellest, kui kaua see on teil olnud. Lastel on tüükad tavaliselt lihtsamini eemaldatavad.

    Ühest EndWarts PEN'ist piisab umbes 30 ravikorraks. Kastke vatitikk lahusesse ja sellest peaks jätkuma 1–5 tüüka ravimiseks.

  • Mida EndWarts PEN sisaldab?

    Sipelghape, vesi, glütserool ja sidruniõli.

    Sipelghape on orgaaniline hape, mis sarnaneb võihappe ja äädikhappega. Hape on looduslähedane ja biolagunev. Sipelghape on söövitav ja tuleb meeles pidada, et toodet peab kasutama väga ettevaatlikult. Lapsi peaks alati ravima täiskasvanu. Hoidke EndWarts PEN'i lastekindla korgiga suletult ja nii, et pliiatsiots oleks suunatud allapoole, et vältida lahuse kuivamist enne kõlblikkusaja lõppu. Pärast kasutust tuleb kork korralikult peale keerata.

  • Kas EndWarts PEN'i kasutamine on valus?

    Ei, kui seda kasutatakse õigesti, mistõttu see sobib kasutamiseks lastel. Tüügas võib vahel veidi kipitada. Juhul kui see tekitab ebamugavust, loputage tüügast külma veega. Ärge kasutage lahust enne, kui järgmine ravikord kätte jõuab. EndWarts PEN sisaldab söövitavat hapet ja seda ei tohiks kasutada ärritunud või lõhenenud/hellal nahal, sest see võib põhjustada kipitust. Samuti võib märgitud annuse ületamine põhjustada ebamugavustunnet. Sel juhul katkestage ravi üheks kuni kaheks nädalaks, et lasta nahal puhata. Vt kasutusjuhendit. Juhul kui tüügas on katsudes hell, eemaldage selle pealmine nahakiht – see vähendab survet tüükale.

  • Kas rasedad naised, imetavad emad ja diabeedihaiged võivad EndWarts PEN'i kasutada?

    Teadaolevalt ei kaasne toote kasutamisega raseduse või imetamise ajal riske. Diabeedihaiged võivad EndWarts PEN'i kasutada ainult tervel nahal, millel ei ole diabeediga seotud kahjustusi. Kasutage ettevaatlikult. Ärge ületage ettenähtud annuseid. Tüsistuste tekkimisel pöörduge arsti/meditsiiniõe või kiropoodi poole.

EndwartsEE

EndWarts PEN – Tõhus toime

EndWarts PEN kuivatab tüüka, mis kaob ära. Hoitakse ära tüügaste taasteke.

Lugege EndWarts PEN'i kohta
Mylan

Sa lahkud Endwarts.ee

Kui klõpsate käsul "Jätka", jätke see Mylani affiliate veebisait kolmanda osapoole veebisaidi juurde, mis vastutab ainuisikuliselt selle sisu eest.