Tüügaste eemaldamine | Tüügaste ravivõimalused | Endwarts.ee

Soolatüügaste eemaldamine

Enamikku tüügastest ja käsnadest saab ravida kodus, kasutades apteekides müügil olevaid käsimüügiravimeid tüügaste eemaldamiseks. Tüükaid võib lasta eemaldada ka kiropoodil või haiglas, kuid tavaliselt on seda vaja vaid raskemate juhtumite puhul. Tüükad on nakkavad ja võivad levida teie muudele kehapiirkondadele ning samuti teistele pereliikmetele ja inimestele, kellega puutute kokku. Seetõttu on oluline alustada tüügaste ravi kohe pärast nende ilmumist. Samuti on värskeid tüükaid lihtsam eemaldada kui neid, mis on juba välja kujunenud.

Koduse tüügaste ravi illustratsioon

Kuidas eemaldada tüükaid kodus?

 • Sipelghape on suhteliselt uus tüügaste ravimeetod, mil on kuivatav toime ja mida tuleb kanda tüügastele vaid üks kord nädalas. Lahust on lihtne kasutada ning seda võib kanda tüügastele nii kätel, jalgadel, küünarnukkidel kui ka põlvedel. See imendub otse tüükasse ega jäta nahale jälgi. Ühes sipelghappe toimet käsitlevas uuringus1 teatas üheksa inimest kümnest, et nende tüükad olid 12-nädalase raviperioodi lõpuks kadunud. Sipelghappel on tüügaste ravis kuivatav toime. Sipelghape on iseenesest söövitav ja seda tuleb kasutada ettevaatlikult.
 • Krüoteraapiat ehk tüügaste külmutamist saab teha kodus, kasutades dimetüüleetrit ja propaani  (DMEP) sisaldavaid külmutusaineid. Selle meetodi puhul külmutatakse tüügas temperatuuril umbes −50 ºC. 
 • Salitsüülhapet kantakse tüükale iga päev, et koorida maha tüükakoe pealmine kiht. Eduka ravi korral peaks tüügas kaduma kolme kuu jooksul. Siiski on uuringud näidanud, et salitsüülhappe kasutamisel on suhteliselt madal edukuse määr – 24%.
 • Trikloroäädikhape (TCA) on söövitav happepõhine lahus, mis sarnaselt salitsüülhappele koorib maha tüükakoe pealmise kihi. Kuna trikloroäädikhape on kangem kui salitsüülhape, tuleb selle lahuse kasutamisel olla eriti ettevaatlik. Erinevalt sipelghappest võib trikloroäädikhapet kasutades olla üsna keeruline tüügast tervikuna eemaldada, mis on aga vajalik tüüka taastekke vältimiseks. 
 • Monokloroäädikhape on samuti söövitav happepõhine lahus ning toimib sarnaselt salitsüülhappele ja trikloroäädikhappele. Monokloroäädikhape on ülalmainitud hapetest kangeim ja ka selle kasutamisel tuleb olla väga ettevaatlik.

Kuidas eemaldatakse tüükaid haiglas?

Tüügaste eemaldamine haiglas on üsna ebatavaline, sest need tüüka ravimeetodid võivad tihti olla valusamad ja üsna kallid. Teie arst võib soovitada tüüka eemaldamist haiglas, kui tüügas on püsinud mitu aastat, kui see põhjustab teile suurt valu või kui olete juba proovinud erinevaid käsimüügiravimeid, millest aga ei ole teile kasu olnud.

Tüügaste haiglas eemaldamise illustratsioon
 • Tüügaste kõrvetamine

  Tüügaste kõrvetamine

  Tüükad kõrvetatakse tavaliselt elektrokirurgia või laseriga. Elektrokirurgia puhul kõrvetatakse tüügas kõrgsagedusliku elektrivooluga. Tüügaste lasereemalduse puhul suunatakse tüüka pinnale tugev kiirgusvoog, mis kõrvetab tüükakoe.

 • Krüoteraapia

  Krüoteraapia

  Krüoteraapia käigus kantakse tüükale vedelat lämmastikku, mis külmutab tüüka temperatuuril umbes −190 ºC 2. Tavaliselt palutakse teil tulla uuele visiidile paar nädalat pärast esmast külmutamisprotseduuri.

 • Kirurgia/abrasioon

  Kirurgia/abrasioon

  Kirurgia/abrasiooni puhul kraabitakse või lõigatakse tüügas nahast välja spetsiaalse skalpelli või sarnase instrumendiga. Vahel tuleb tüüka eemaldamiseks protseduuri korrata.

 • Monokloroäädikhape

  Monokloroäädikhape

  Monokloroäädikhapet kasutatakse haiglas vahel lastel.

Kodused ravimeetodid

Olemas on palju erinevaid koduseid ravivõtteid tüügaste vastu, kuigi on väga vähe teaduslikke andmeid, mis nende meetodite efektiivsust kinnitaks. Enamiku koduste ravimeetodite puhul kaetakse tüügas millegagi, tavaliselt kleeplindiga.

2001: Bhat, Ramesh M., Vidya, Kamath, Ganesh. Topical Formic Acid puncture technique for the treatment of common warts.

2010: Bruggink, MD, Jacobijn Gussekloo, MD PhD, [...], and Just A.H. Eekhof, MD PhD. Cryotherapy with liquid nitrogen versus topical salicylic acid application for cutaneous warts in primary care: randomized controlled trial randomized controlled trial.

EndwartsEE

EndWarts PEN – Tõhus toime

EndWarts PEN kuivatab tüüka, mis kaob ära. Hoitakse ära tüügaste taasteke.

Lugege EndWarts PEN'i kohta

Kuidas tüükaid ära hoida

Kuidas nakatute tüügastega ja mis on parim viis nende ennetamiseks?

Kuidas tüükaid ära hoida

Tüügaste tekitajad

Tüükad võivad levida inimeselt inimesele ja ühelt kehapiirkonnalt mujale. Mis on tüügaste tekitajad?

Tüügaste tekitajad
Mylan

Sa lahkud Endwarts.ee

Kui klõpsate käsul "Jätka", jätke see Mylani affiliate veebisait kolmanda osapoole veebisaidi juurde, mis vastutab ainuisikuliselt selle sisu eest.